Megger MFT1741 Multifunction Tester (906GV)
Designed for testing low voltage electrical installations, particularly in locations that suffer from high electrical noise. Provides all the tests required to complete the necessary electrical certification for industrial, commercial and domestic fixed wiring installations. Overlaying the non-trip loop impedance measurement is the 'Confidence Meter'. As loop impedance values can be dramatically affected by circuit noise, the Confidence Meter displays the degree of confidence in the accuracy of the measured loop impedance. Using the digital ARC to indicate the analytical process, the measurement is continually monitored and adjusted when circuit noise is present, resulting in a dramatically improved and repeatable test result.
- Auto-Function Detection
- Earth Electrode Test
- Prospective Short Circuit Test
- RCD Test
- Earth Fault Loop Impedance Test
- Backlit LCD Display
- Enhanced Non-Trip Loop Impedance Measurement Technology
View all: Megger Multifunction Testers
Designed for testing low voltage electrical installations, particularly in locations that suffer from high electrical noise. Provides all the tests required to complete the necessary electrical certification for industrial, commercial and domestic fixed wiring installations. Overlaying the non-trip loop impedance measurement is the 'Confidence Meter'. As loop impedance values can be dramatically affected by circuit noise, the Confidence Meter displays the degree of confidence in the accuracy of the measured loop impedance. Using the digital ARC to indicate the analytical process, the measurement is continually monitored and adjusted when circuit noise is present, resulting in a dramatically improved and repeatable test result.
- Auto-Function Detection
- Earth Electrode Test
- Prospective Short Circuit Test
- RCD Test
- Earth Fault Loop Impedance Test
- Backlit LCD Display
- Enhanced Non-Trip Loop Impedance Measurement Technology
View all: Megger Multifunction Testers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| AC Measuring Method | True-RMS |
| Batteries Supplied/Required | 6 x AA Batteries Supplied |
| Brand | Megger |
| Carrying Facility | Carry Case |
| Continuity Buzzer | With Continuity Buzzer |
| Current Type | DC |
| Display Type | Backlit LCD Display |
| Earth Continuity Test Range | 0.01Ω-99.9kΩ |
| Hertz (Hz) | 45 / 65 Hz |
| IP Rating | IP54 |
| Insulation Resistance Test Range | 0.01-999MΩ |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Test Current | 0.2 A |
| Model Name/No | MFT1741 |
| Pack Size | 1 |
| Phase Rotation Test Indicator | Phase Rotation Test Indicator |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Polarity Test | Does Not Perform This Test Function |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Length | 275 mm |
| Product Type | Multifunction Tester |
| Product Width | 95 mm |
| Resistance | 0.01 to 99.9 kΩ |
| Test Lead Null | Test Lead Null (9.99Ω) |
| Total Product Weight | 1.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |