McAlpine WM15 Appliance Trap White 40mm (5849V)
Polypropylene construction. Can accept discharge from a washing or dishwashing machine. Suitable for domestic appliances and sinks. Multifit compression outlets suit all plastic waste pipes to BS EN 1451-1:200 and BS EN 1329-1:2000, copper pipe and lead pipe. Supplied with blank plug.
- Polypropylene & Rubber Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 78Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
View all: McAlpine Traps
Polypropylene construction. Can accept discharge from a washing or dishwashing machine. Suitable for domestic appliances and sinks. Multifit compression outlets suit all plastic waste pipes to BS EN 1451-1:200 and BS EN 1329-1:2000, copper pipe and lead pipe. Supplied with blank plug.
- Polypropylene & Rubber Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 78Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
View all: McAlpine Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Appliance Installation Type | Single-Appliance |
| Brand | McAlpine |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene & Rubber |
| Demountable | Demountable |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 78 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | WM15 |
| No Of Sink Bowls | 1 Bowl |
| Outlet Connection Size | 40 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 65 mm |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Height | 160 mm |
| Product Type | WM15 Appliance Trap |
| Product Width | 220 mm |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | Kit |
| Water Seal Size | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co. Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington Business Park, Glasgow, City of Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | JH Donnelly |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c, Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@jhdonnelly.com |
Product Contents
Trap, nuts, seals, blanking plug and appliance nozzle.