McAlpine VSG1T6SS Trapped Shower Gully Non-Return Valve (535HR)
Square polished stainless steel cover plate. Overall height of only 75mm and suitable for installation in floors where depth is restricted. Eliminates the release of foul air due to backflow. Valve can be removed easily to facilitate cleaning.
- 150mm Square Stainless Steel Cover
- Suitable for Tiled & Stone Floors
- 1 1/2" Solvent Weld Horizontal Outlet
- 36Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- Socket Reducer Not Included
- Tile Included
View all: McAlpine Traps
Square polished stainless steel cover plate. Overall height of only 75mm and suitable for installation in floors where depth is restricted. Eliminates the release of foul air due to backflow. Valve can be removed easily to facilitate cleaning.
- 150mm Square Stainless Steel Cover
- Suitable for Tiled & Stone Floors
- 1 1/2" Solvent Weld Horizontal Outlet
- 36Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- Socket Reducer Not Included
- Tile Included
View all: McAlpine Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | ABS Body |
| Brand | McAlpine |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | VSG1T6SS |
| Odour Trap Type | Non-Return Valve |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | Solvent Weld |
| Overall Width | 200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Shower Gully |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Trap Application | Floor Drain |
| Trap Type | Gully |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co. Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington Business Park, Glasgow, City of Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | JH Donnelly |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c, Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@jhdonnelly.com |
Product Contents
Gully body, clamp ring, tile with removable grid, dust cap and non-return valve.