McAlpine TSG52SS Trapped Shower Gully 50mm Water Seal (443HR)
Polished stainless steel cover plate. Specifically designed for use with timber floors and floor formers and can be plumbed prior to installation of the floor or former. Suitable for concrete and suspended timber floors.
- 124mm Round Stainless Steel Cover
- Suitable for Vinyl Floors
- 2" Solvent Weld Horizontal Outlet
- 48Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- Socket Reducer Included
- Cover Plate Included
View all: McAlpine Traps
Polished stainless steel cover plate. Specifically designed for use with timber floors and floor formers and can be plumbed prior to installation of the floor or former. Suitable for concrete and suspended timber floors.
- 124mm Round Stainless Steel Cover
- Suitable for Vinyl Floors
- 2" Solvent Weld Horizontal Outlet
- 48Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- Socket Reducer Included
- Cover Plate Included
View all: McAlpine Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | ABS Body |
| Brand | McAlpine |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TSG52SS |
| Odour Trap Type | 50mm Water Seal |
| Outlet Connection Size | 2 " |
| Outlet Connection Type | Solvent Weld |
| Overall Width | 200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | Shower Gully |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Trap Application | Floor Drain |
| Trap Type | Gully |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co. Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington Business Park, Glasgow, City of Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | JH Donnelly |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c, Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@jhdonnelly.com |
Product Contents
Two-piece gully body, clamp ring, cover plate, dust cap, 2" x 1½" socket reducer and swivel adaptor.