McAlpine In-Line Vertical Non-Return Valve (769JG)
In-line vertical non-return valve with inlet and outlet connections for 19 / 23mm pipe. Prevents waste water from sanitary pipework entering a condensing boiler and receives the discharge.
View all: McAlpine Flues & Boiler Accessories
In-line vertical non-return valve with inlet and outlet connections for 19 / 23mm pipe. Prevents waste water from sanitary pipework entering a condensing boiler and receives the discharge.
View all: McAlpine Flues & Boiler Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | McAlpine |
| Compatibility | For use with Condensing Boilers |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene, ABS & Rubber |
| Inlet Connection Size | 19/23 mm |
| Inlet Connection Type | Compression |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 19/23 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 48 mm |
| Product Height | 115 mm |
| Product Type | In-Line Vertical Non-Return Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |