McAlpine A10AV Bottle Trap White 32mm (486JG)
Multifit compression outlet suits all plastic, copper and lead pipe. Adjustable inlet makes it suitable for all domestic repair, maintenance and improvement work. Anti-siphon valve neutralises negative siphonic pressure and eliminates gurgling.
- Polypropylene & TPE Construction
- 32mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 62Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height
- Anti-Siphon Valve
View all: McAlpine Traps
Multifit compression outlet suits all plastic, copper and lead pipe. Adjustable inlet makes it suitable for all domestic repair, maintenance and improvement work. Anti-siphon valve neutralises negative siphonic pressure and eliminates gurgling.
- Polypropylene & TPE Construction
- 32mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 62Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height
- Anti-Siphon Valve
View all: McAlpine Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height |
| Appliance Installation Type | Without Appliance |
| Brand | McAlpine |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene & TPE |
| Demountable | Demountable |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 62 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | A10AV |
| Outlet Connection Size | 32 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Height | 185-285 mm |
| Product Type | Bottle Trap |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Trap Application | Basin |
| Trap Type | Bottle |
| Water Seal Size | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co. Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington Business Park, Glasgow, City of Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | JH Donnelly |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c, Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@jhdonnelly.com |
Product Contents
Trap, valve, nuts and seals.