McAlpine 1 1/2" Bowl Sink Kit & Trap White 40mm (6295P)
Constructed from polypropylene and rubber with compression connections. Suitable for almost all British and European sinks. Features provision for the discharge hose(s) of domestic appliances and supplied with 1½" x 75mm water seal tubular swivel 'P' trap and blank plugs.
- Polypropylene & Rubber Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 42Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
View all: McAlpine Traps
Constructed from polypropylene and rubber with compression connections. Suitable for almost all British and European sinks. Features provision for the discharge hose(s) of domestic appliances and supplied with 1½" x 75mm water seal tubular swivel 'P' trap and blank plugs.
- Polypropylene & Rubber Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 42Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
View all: McAlpine Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Appliance Installation Type | Multi-Appliance |
| Brand | McAlpine |
| Colour | White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene & Rubber |
| Demountable | Demountable |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 42 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | SK1A |
| No Of Sink Bowls | 2 Bowl |
| Outlet Connection Size | 40 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 360 mm |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Height | 290-410 mm |
| Product Type | 1 1/2" Bowl Sink Kit & Trap |
| Product Width | 40 mm |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | Kit |
| Water Seal Size | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co. Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington Business Park, Glasgow, City of Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/contact-us/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | JH Donnelly |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c, Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@jhdonnelly.com |
Product Contents
Trap, nuts, seals, pipework, blanking plug and appliance nozzle.