Masterplug 13A 6-Gang Fused Rewireable Trailing Socket with LED White (290XF)
Adaptable 6-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Individually switched sockets allow for safe connection of 6 items into 1 outlet. Fully rewireable and can be fixed to wall for tidy storage. Features power indicator and socket safety shutters, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.5mm 3-Core Cable
- LED Indicator
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
Adaptable 6-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Individually switched sockets allow for safe connection of 6 items into 1 outlet. Fully rewireable and can be fixed to wall for tidy storage. Features power indicator and socket safety shutters, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.5mm 3-Core Cable
- LED Indicator
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Masterplug |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| IP Rating | IP20 |
| Indicator Type | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 3120 W |
| Model No | SWFG6W |
| Number of Gangs | 6 Gang |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 32 mm |
| Product Type | Rewireable Trailing Socket |
| Product Width | 70 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Cable Size | 1.25 - 1.5 mm |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Switches & Sockets Product Type | Rewireable Socket |