Masterplug 13A 4-Gang Unswitched Extension Lead + 2.1A 2-Outlet Type A & C USB Charger White 1m (863CH)
Extension lead with smart USB A and C ports. Once device is at full power charging will switch to standby mode. Can be fixed to walls. Ideal for small spaces. With power LED indicator and built-in USB protection from overvoltage and short circuiting.
- Type A & C USB Outlets
- No Overload Protection
- Power Indicator
- 1 Year Guarantee
View all: Masterplug Extension Leads
Extension lead with smart USB A and C ports. Once device is at full power charging will switch to standby mode. Can be fixed to walls. Ideal for small spaces. With power LED indicator and built-in USB protection from overvoltage and short circuiting.
- Type A & C USB Outlets
- No Overload Protection
- Power Indicator
- 1 Year Guarantee
View all: Masterplug Extension Leads
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Masterplug |
| Cable Length | 1 m |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 3120 W |
| No. of USB Outlets | 2 |
| Number of Gangs | 4 Gang |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 315 mm |
| Product Type | Extension Lead |
| Product Width | 55 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Surge Protection | Without Surge Protection |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| USB Max Current | 2.1 A |
| USB Max Wattage | 10.5 W |
| USB Output | 2.1A Shared Between Ports |
| USB Type | Type A & C |
| USB Voltage | 5 V |
| With USB Ports | USB |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode