Masterplug 13A 1-Gang Unfused Rewireable Heavy Duty Trailing Socket Orange (927XG)
Heavy duty, 1-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Fully rewireable and features socket safety shutter, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.50mm 3-Core Cable
- Without Indicator
- Heavy Duty
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
Heavy duty, 1-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Fully rewireable and features socket safety shutter, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.50mm 3-Core Cable
- Without Indicator
- Heavy Duty
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Masterplug |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| IP Rating | IP20 |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 3120 W |
| Model No | ELS13O |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 33 mm |
| Product Type | Rewireable Heavy Duty Trailing Socket |
| Product Width | 60 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Cable Size | 1.25 - 1.50 mm |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Product Type | Rewireable Socket |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |