Masterplug 13A 1-Gang Unfused Rewireable Heavy Duty Trailing Socket Black (603XF)
Heavy duty, 1-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Fully rewireable and features socket safety shutter, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.50mm 3-Core Cable
- Without Indicator
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
Heavy duty, 1-gang trailing socket for home or office use. Offers ability to create bespoke extension lead by purchasing desired amount of cable and plug separately. Fully rewireable and features socket safety shutter, preventing the insertion of foreign objects.
- Suitable for 1.25 - 1.50mm 3-Core Cable
- Without Indicator
View all: Masterplug Rewireable Sockets & In-Line Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Masterplug |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| IP Rating | IP20 |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 3120 W |
| Model No | ELS15B |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 32 mm |
| Product Type | Rewireable Heavy Duty Trailing Socket |
| Product Width | 60 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Cable Size | 1.25 - 1.50 mm |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Product Type | Rewireable Socket |