Master Lock Water-Resistant Combination Light-Up Dial Key Lock Box (397KH)
Features a metal body for durability and accepts multiple house keys. Perfect for sharing keys. Portable design offers removable installation. The large, easy to read light-up dials, combined with resettable combination functionality, provide a secure storage location for spare keys and access cards. Durable weather cover prevents freezing and jamming. Vinyl-coated shackle and molded bumper prevents scratches.
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Portable Lock Box
- Large & Easy to Read Light-Up Dials
- Large Open Lever for Comfort
- Shackle is Covered With Vinyl to Prevent Scratching
- Easy to Mount - Mounting Kit included
- Shutter Door to Protect From the Elements
- 1000's of Possible Combinations
- Metal Body
View all: Master Lock Key Safes & Cabinets
Features a metal body for durability and accepts multiple house keys. Perfect for sharing keys. Portable design offers removable installation. The large, easy to read light-up dials, combined with resettable combination functionality, provide a secure storage location for spare keys and access cards. Durable weather cover prevents freezing and jamming. Vinyl-coated shackle and molded bumper prevents scratches.
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Portable Lock Box
- Large & Easy to Read Light-Up Dials
- Large Open Lever for Comfort
- Shackle is Covered With Vinyl to Prevent Scratching
- Easy to Mount - Mounting Kit included
- Shutter Door to Protect From the Elements
- 1000's of Possible Combinations
- Metal Body
View all: Master Lock Key Safes & Cabinets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Master Lock |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 52 mm |
| Product Height | 175 mm |
| Product Type | Light-Up Dial Key Lock Box |
| Product Width | 72 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 575 g |
| Unlocking Mechanism | Combination |
| Waterproof | Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Master Lock UK Sales Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 26 M11 Business Link, Parsonage Lane, Stansted, CM24 8GF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Master Lock Europe SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 92400 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |