Master Lock LFW123FTC Fire Rated Water-Resistant Electronic Combination Safe 34.8Ltr (7127J)
Due to the weight of this item, it will require assistance with unloading & moving at point of delivery. To order this product for home delivery please use product code 385RK.
Water-resistant and fire safe rated to 60mins to protect documents, valuables and digital media. ETL verified water resistance up to 8" for 24 hours protection against flood and water damage. Supplied with adjustable shelf.
- Fire Rated to 60mins
- Electronic Combination Opening
- 5 Digit Code Length
- 25mm Width Locking Bolt
- Hardened Steel Plate to Resist Drilling
- Can be Bolted to the Floor
- Override Facility
- Keypad Operated
- After Fire Replacement Guarantee
- Multi-Position Shelf & Door Pocket
View all: Master Lock Fire & Water Safes
Water-resistant and fire safe rated to 60mins to protect documents, valuables and digital media. ETL verified water resistance up to 8" for 24 hours protection against flood and water damage. Supplied with adjustable shelf.
- Fire Rated to 60mins
- Electronic Combination Opening
- 5 Digit Code Length
- 25mm Width Locking Bolt
- Hardened Steel Plate to Resist Drilling
- Can be Bolted to the Floor
- Override Facility
- Keypad Operated
- After Fire Replacement Guarantee
- Multi-Position Shelf & Door Pocket
View all: Master Lock Fire & Water Safes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Master Lock |
| Capacity | 34.8 Ltr |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Door Thickness | 41 mm |
| External Depth | 491 mm |
| External Height | 453 mm |
| External Width | 415 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Installation Type | Can be Bolted to the Floor |
| Internal Depth | 302 mm |
| Internal Height | 349 mm |
| Internal Width | 319 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | LFW123FTC |
| Override Facility | Override Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Safe |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 39.1 kg |
| Unlocking Mechanism | Electronic Combination |
| Waterproof | Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Master Lock UK Sales Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 26 M11 Business Link, Parsonage Lane, Stansted, CM24 8GF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Master Lock Europe SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 92400 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.masterlock.eu |