Marshalltown Permashape Finishing Trowel 13" x 5" (57284)
Marshalltown Permashape finishing trowel is a professional plastering tool designed for smooth application and durability. The 13" x 5" stainless steel trowel is ideal for plasterers and builders requiring a reliable finish on walls and ceilings. A hardened and tempered blade ensures long-lasting performance. Featuring hardened steel rivets and fully heat-treated aluminium alloy mountings, it offers exceptional strength. The polished and machine-finished design provides an ideal handle-to-post fit. Not welded, therefore there is no risk of premature breaking caused by embrittlement. A soft-grip handle provides comfort during extended use.
- Hardened & Tempered Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Polypropylene & Rubber Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
Marshalltown Permashape finishing trowel is a professional plastering tool designed for smooth application and durability. The 13" x 5" stainless steel trowel is ideal for plasterers and builders requiring a reliable finish on walls and ceilings. A hardened and tempered blade ensures long-lasting performance. Featuring hardened steel rivets and fully heat-treated aluminium alloy mountings, it offers exceptional strength. The polished and machine-finished design provides an ideal handle-to-post fit. Not welded, therefore there is no risk of premature breaking caused by embrittlement. A soft-grip handle provides comfort during extended use.
- Hardened & Tempered Stainless Steel Blade
- Aluminium Shank
- Polypropylene & Rubber Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 13 " |
| Blade Length (Metric) | 330 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 5 " |
| Blade Width (Metric) | 127 mm |
| Brand | Marshalltown |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Permashape |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Finishing Trowel |
| Trowel Type | Plastering |