MARK Alaska Indoor & Outdoor White Microwave Corridor Sensor 30-150° (978TW)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available).
Easily converts the standard Alaska IP65 bulkhead to a microwave corridor sensing bulkhead.
- IP20: For Indoor & Outdoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 30-150° 6-10m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Light-Mounted
- Plug & Play Conversion
View all: MARK Motion Sensors
Easily converts the standard Alaska IP65 bulkhead to a microwave corridor sensing bulkhead.
- IP20: For Indoor & Outdoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 30-150° 6-10m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Light-Mounted
- Plug & Play Conversion
View all: MARK Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | MARK |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Light-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Alaska |
| Model No | M4RLCS |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 38 mm |
| Product Height | 24 mm |
| Product Type | Corridor Sensor |
| Product Width | 94 mm |
| Sensor Angle | 30-150 ° |
| Sensor Range | 6-10 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 0 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 0 W |
| Switching Capacity (LED) | 100 W |
| Wireless/Wired | Wired |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Take your unwanted or faulty item(s) to your nearest Screwfix Store. If there is not a Screwfix Store near you, please call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.