Manrose Round to Rectangular 90° Bend Appliance Connector White 100mm (12478)
PVC appliance connector used for connecting 100mm round pipe or flexi hose to 110 x 54mm flat channel ducting at a 90° angle. Compliant with Part F of the Building Regulations. Suitable for commercial and domestic use.
- White
- W x D x Lg: 117 x 50 x 141mm
- Channel Width: 100mm
- Model No: 40300
View all: Manrose Ducting Pipe
PVC appliance connector used for connecting 100mm round pipe or flexi hose to 110 x 54mm flat channel ducting at a 90° angle. Compliant with Part F of the Building Regulations. Suitable for commercial and domestic use.
- White
- W x D x Lg: 117 x 50 x 141mm
- Channel Width: 100mm
- Model No: 40300
View all: Manrose Ducting Pipe
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Manrose |
| Channel Width | 100 mm |
| Colour | White |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 40300 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 50 mm |
| Product Length | 141 mm |
| Product Type | Round to Rectangular 90° Bend Appliance Connector |
| Product Width | 117 mm |