Manrose Quiet Fan X5/ QF100PIRX5OP 100mm (4") Axial Bathroom Extractor Fan with Timer White 220-240V (517JL)
- Mains Wired
- Noise Level 25dBA at 3m
- Extraction Rate 90m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- Adjustable Overrun Timer: Max. 30min
- IPX5 Rated
- Long Life Motor
View all: Manrose Bathroom Extractor Fans
- Mains Wired
- Noise Level 25dBA at 3m
- Extraction Rate 90m³/hr
- Designed for Zone 1 Usage
- Ducting Not Included
- Backdraft Shutter
- IPX5 Rated
- Long Life Motor
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Manrose |
| Colour | White |
| Construction Material (Heating) | ABS Plastic |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Ducting Diameter | 100 mm |
| Ducting Included | Ducting Not Included |
| Extraction Band | 76-100 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Timer |
| Fan Diameter (Imperial) | 4 " |
| Fan Diameter (Metric) | 100 mm |
| Fan Operation Type | Mains Wired |
| Fan Speed Settings | Single-Speed |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IPX5 |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Insulation Type | Double-Insulated |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | Quiet Fan X5/ QF100PIRX5OP |
| Noise Level at 3m | 25 dBA |
| Overload Protection | Current & Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 160 mm |
| Product Type | Bathroom Fan |
| Product Width | 160 mm |
| Projection From Wall | 25 mm |