Makita Maktrak Medium Tool Box 22.11" (550CW)
Medium modular toolbox with robust comfort-grip carrying handle. Features hinged lid with multiple mounting points, and large glove-friendly latches. Includes 2 shallow trays with dividers, ideal for storing small parts, batteries, chargers, and accessories.
- Metal & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Medium Tool Box & 2 x Storage Trays
- Compatible with Maktrak
- Impact-Resistant
- Carrying Handle
- Metal-Reinforced Locking Points
- Hidden Security Tracker Slot
View all: Makita Plastic Toolboxes
Medium modular toolbox with robust comfort-grip carrying handle. Features hinged lid with multiple mounting points, and large glove-friendly latches. Includes 2 shallow trays with dividers, ideal for storing small parts, batteries, chargers, and accessories.
- Metal & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- Medium Tool Box & 2 x Storage Trays
- Compatible with Maktrak
- Impact-Resistant
- Carrying Handle
- Metal-Reinforced Locking Points
- Hidden Security Tracker Slot
View all: Makita Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Makita |
| Colour | Teal |
| Compatible Stacking System | Maktrak |
| Construction Material (Access) | Metal & Plastic |
| Height (Imperial) | 6.32 " |
| Height (Metric) | 16.05 cm |
| Length (Imperial) | 22.11 " |
| Length (Metric) | 56.17 cm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 18.4 kg |
| Model Name | Maktrak |
| No. of Compartments | 4 Compartments |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Medium Tool Box |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 15.22 " |
| Width (Metric) | 38.65 cm |