Makita Maktrak Extra Large Extension Tool Box 22.25" (697CW)
Extra large modular extension toolbox with robust comfort-grip carrying handles. Spacious design accommodates oversized tools and accessories, with specialised storage tray for batteries, chargers, and other essentials. Features dual-hinged, removable lid with multiple mounting points which can be accessed from both sides, and large glove-friendly latches. Can be cleat-mounted horizontally or connected vertically to a rolling tool chest.
- Metal & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Compartment & Storage Tray
- Compatible with Maktrak
- Impact-Resistant
- Carrying Handles
- Metal-Reinforced Locking Points
- Hidden Security Tracker Slot
View all: Makita Plastic Toolboxes
Extra large modular extension toolbox with robust comfort-grip carrying handles. Spacious design accommodates oversized tools and accessories, with specialised storage tray for batteries, chargers, and other essentials. Features dual-hinged, removable lid with multiple mounting points which can be accessed from both sides, and large glove-friendly latches. Can be cleat-mounted horizontally or connected vertically to a rolling tool chest.
- Metal & Plastic Construction
- Hinged Lid With Metal Clamps
- 1 x Compartment & Storage Tray
- Compatible with Maktrak
- Impact-Resistant
- Carrying Handles
- Metal-Reinforced Locking Points
- Hidden Security Tracker Slot
View all: Makita Plastic Toolboxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Makita |
| Colour | Teal |
| Compatible Stacking System | Maktrak |
| Construction Material (Access) | Metal & Plastic |
| Height (Imperial) | 15.82 " |
| Height (Metric) | 39.4 cm |
| Length (Imperial) | 22.25 " |
| Length (Metric) | 56.52 cm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 58.49 kg |
| Model Name | Maktrak |
| No. of Compartments | 1 Compartment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Extra Large Extension Tool Box |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Toolboxes |
| Width (Imperial) | 15.52 " |
| Width (Metric) | 39.4 cm |