Makita HS301DZ 85mm 12V Li-Ion CXT Cordless Circular Saw - Bare (716FG)
Circular saw which is part of the 12V CXT product range. Ergonomic soft grip. Features a built in debris blower which feeds air to the cutting line for improved user visibilty during use. Can be connected to a dust extraction unit with dust nozzle fitted. Slide-on battery with multi-contact terminals to ensure stable contact even under extreme work vibration conditions.
- Max. Cut: 25.5mm
- 20-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Plastic Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Rip Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Circular saw which is part of the 12V CXT product range. Ergonomic soft grip. Features a built in debris blower which feeds air to the cutting line for improved user visibilty during use. Can be connected to a dust extraction unit with dust nozzle fitted. Slide-on battery with multi-contact terminals to ensure stable contact even under extreme work vibration conditions.
- Max. Cut: 25.5mm
- 20-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Plastic Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Rip Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CXT |
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 85 mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Cutting Depth Capacity | 25.5 mm |
| Disc Bore Size | 15 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 25.5 mm |
| Model No | HS301DZ |
| No Load Speed | 1500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 20 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 313 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.4 kg |
Product Contents
HS301DZ, TCT blade and hex key.