Makita DST221Z 22mm 18V Li-Ion LXT Second Fix Cordless Stapler - Bare (2434P)
Cordless stapler with single trigger switch and rubberized soft grip. Features machined aluminium magazine for smooth staple loading and contact arm for bump-feed of multiple staples. Includes useful window for a clear view of remaining staples. Uses 3/8, ½, 5/8, ¾ and 7/8" staples. Fires approximately 3000 staples per 3.0Ah battery charge.
- Fires 0.6mm 10 x 22mm Straight Staples
- Fires up to 170 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Magazine Window
- 4-Stage Depth Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Nail Guns
Cordless stapler with single trigger switch and rubberized soft grip. Features machined aluminium magazine for smooth staple loading and contact arm for bump-feed of multiple staples. Includes useful window for a clear view of remaining staples. Uses 3/8, ½, 5/8, ¾ and 7/8" staples. Fires approximately 3000 staples per 3.0Ah battery charge.
- Fires 0.6mm 10 x 22mm Straight Staples
- Fires up to 170 per min
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Magazine Window
- 4-Stage Depth Control
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Nail Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Staplers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brad/Nail Capacity | 98 |
| Brad/Nail Storage | Staples |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Collated Angle | Straight |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Firing Rate | 170 per min |
| Fixings Gauge | 0.6 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Magazine Load Type | Bottom-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 22 mm |
| Model No | DST221Z |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Stapler |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 2.4 kg |
Product Contents
DST221Z and belt clip.