Makita DC18RD 14.4/18V Li-Ion LXT Twin Charger (773KG)
Twin charger with rapid charge technology. Designed to charge 2 Makita LXT lithium batteries simultaneously. Features electronic current limiter for overload protection and forced cooling system. LED charging display and full charge sound alert.
- Charges 14.4/18V Batteries
- Electronic Current Limiter
- Full Charge Sound Alert
View all: Makita Power Tool Chargers
Twin charger with rapid charge technology. Designed to charge 2 Makita LXT lithium batteries simultaneously. Features electronic current limiter for overload protection and forced cooling system. LED charging display and full charge sound alert.
- Charges 14.4/18V Batteries
- Electronic Current Limiter
- Full Charge Sound Alert
View all: Makita Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Charges Battery Voltages | 14.4/18V |
| Charging Current | 8 A |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DC18RD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Twin Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |