Makita DC10WD 12V Li-Ion CXT Charger (977JX)
During the charging process the charger communicates with the built-in battery chip to optimize battery life by actively controlling current, voltage and temperature. Can be wall-mounted for convenience to maximize workspace.
- Charges 12V Batteries
- Charges 12V 2.0Ah CXT Batteries in 70min
- Charges 12V 4.0Ah CXT Batteries in 130min
- Wall-Mountable
View all: Makita Power Tool Chargers
During the charging process the charger communicates with the built-in battery chip to optimize battery life by actively controlling current, voltage and temperature. Can be wall-mounted for convenience to maximize workspace.
- Charges 12V Batteries
- Charges 12V 2.0Ah CXT Batteries in 70min
- Charges 12V 4.0Ah CXT Batteries in 130min
- Wall-Mountable
View all: Makita Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CXT |
| Brand | Makita |
| Charges Battery Voltages | 12V |
| Charging Current | 2.0 A |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DC10WD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |