Magnusson Torque Wrench 3/8" x 14" (952XX)
Magnusson 3/8" torque wrench designed for medium-duty tasks. Features a 21–112Nm torque range, 14" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for stability under torque. Ball socket lock keeps sockets firmly in place.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 21 - 112Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- Medium Torque Range
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
Magnusson 3/8" torque wrench designed for medium-duty tasks. Features a 21–112Nm torque range, 14" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for stability under torque. Ball socket lock keeps sockets firmly in place.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 21 - 112Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- Medium Torque Range
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Construction Material (Hand Tools) | Carbon Steel |
| Length (Imperial) | 14 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | MT1061 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Torque Wrench |
| Socket Drive Size | 3/8" |
| Torque Range | 21 - 112 Nm |
| Wrench Product Type | Torque |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |