Magnusson Torque Wrench 1/4" x 11" (468XX)
Magnusson 1/4" torque wrench built for light-duty tasks. Features a torque range of 5–25Nm, compact 11" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for secure control. Ball socket lock keeps sockets in place during use.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 5 - 25Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
Magnusson 1/4" torque wrench built for light-duty tasks. Features a torque range of 5–25Nm, compact 11" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for secure control. Ball socket lock keeps sockets in place during use.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 5 - 25Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Hand Tools) | Carbon Steel |
| Length (Imperial) | 11 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | MT1071 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Torque Wrench |
| Socket Drive Size | 1/4" |
| Torque Range | 5 - 25 Nm |
| Wrench Product Type | Torque |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |