Magnusson Torque Wrench 1/2" x 18" (684XX)
Magnusson 1/2" torque wrench built for strength and control in high-torque tasks. Features a 42–210Nm torque range, durable 18" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for secure control during heavy use. Ball socket lock keeps sockets secure under load.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 42 - 210Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- High Torque Range for More Demanding Applications
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
Magnusson 1/2" torque wrench built for strength and control in high-torque tasks. Features a 42–210Nm torque range, durable 18" carbon steel body, single-direction ratchet head, locking handle, and a knurled comfort grip for secure control during heavy use. Ball socket lock keeps sockets secure under load.
- Carbon Steel Construction
- Single Direction
- Ball Socket Lock
- 42 - 210Nm Range
- Locking Handle
- Comfort Grip
- High Torque Range for More Demanding Applications
- Improves Grip
View all: Magnusson Torque Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Construction Material (Hand Tools) | Carbon Steel |
| Length (Imperial) | 18 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | MT1081 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Torque Wrench |
| Socket Drive Size | 1/2" |
| Torque Range | 42 - 210 Nm |
| Wrench Product Type | Torque |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |