Magnusson Square Head Spade (233TY)
Carbon steel square head spade with comfort handle and extra socket length for increased strength and durability. Includes double ribeted socket joint for additional strength. Ideal for penetrating compact soil and earth.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Carbon steel square head spade with comfort handle and extra socket length for increased strength and durability. Includes double ribeted socket joint for additional strength. Ideal for penetrating compact soil and earth.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Height | 280 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 173 mm |
| Blade Width (Imperial) | 6.81 " |
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 740 mm |
| Handle Length (Imperial) | 29.13 " |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 1200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spade |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 1.62 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |