Magnusson Pointed Head Spade (101TY)
Precision ground, carbon steel pointed head spade with comfort handle and extra length socket for increased strength and durability. Includes double-riveted socket joint for additional strength.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Precision ground, carbon steel pointed head spade with comfort handle and extra length socket for increased strength and durability. Includes double-riveted socket joint for additional strength.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Plastic Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Height | 265 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 183 mm |
| Blade Width (Imperial) | 7.20 " |
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 740 mm |
| Handle Length (Imperial) | 29.13 " |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 1200 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spade |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 1.65 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |