Magnusson Pointed Head Shovel (217TY)
Carbon steel pointed-head shovel with Nylite comfort handle. Ideal for penetrating through material to move, such as gravel, sand and soil. Extra length socket for increased strength.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Nylite Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
Carbon steel pointed-head shovel with Nylite comfort handle. Ideal for penetrating through material to move, such as gravel, sand and soil. Extra length socket for increased strength.
- Powder-Coated Carbon Steel Blade
- Nylite Comfort Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Magnusson Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Powder-Coated |
| Blade Height | 275 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 218 mm |
| Blade Width (Imperial) | 8.58 " |
| Brand | Magnusson |
| Handle Length | 1200 mm |
| Handle Length (Imperial) | 47.24 " |
| Handle Material | Nylite |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 1500 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shovel |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 2.04 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |