Magnusson Backpack 25Ltr (493JC)
Heavy duty backpack with dual zipped opening and various sized loops in each compartment to allow for secure positioning and organization of tools. Features external, internal and tool pockets alongside water-resistant plastic base, adjustable shoulder straps and handle. Also includes a large compartment which can be used for either a power tool or a laptop. The provision of additional back padding delivers comfort and support. Extendable straps enable easy access to tools stored in front compartment.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- External, Internal & Tool Pockets
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
View all: Magnusson Tool Backpacks
Heavy duty backpack with dual zipped opening and various sized loops in each compartment to allow for secure positioning and organization of tools. Features external, internal and tool pockets alongside water-resistant plastic base, adjustable shoulder straps and handle. Also includes a large compartment which can be used for either a power tool or a laptop. The provision of additional back padding delivers comfort and support. Extendable straps enable easy access to tools stored in front compartment.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- External, Internal & Tool Pockets
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
View all: Magnusson Tool Backpacks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Capacity | 25 Ltr |
| Colour | Orange/Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 440 mm |
| Height (Imperial) | 18 " |
| Height (Metric) | 460 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 15 kg |
| No. of Pockets | 38 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | External, Internal & Tool Pockets |
| Product Type | Backpack |
| Resistant Type | Water-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 1.47 kg |
| Width (Imperial) | 8 " |
| Width (Metric) | 210 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |