Magnodur TX Pan Thread Cutting Wood Screws 4.5mm x 50mm 100 Pack (308XX)
Magnodur TX pan thread cutting wood screws, 4.5mm x 50mm, are robust steel fasteners designed for secure and long-lasting connections in various materials. These outdoor wood screws feature a countersunk head with milling ribs, ensuring a flush finish and optimal seating. The T drive provides high power transmission and prevents cam-out, making installation efficient. With a sharp, serrated thread, these zinc-plated screws offer fast, effortless screwing. They are ideal for solid wood, wood composites, plastics, and wall plugs in masonry, providing reliable fastening for trade professionals.
- Countersunk Head to Provide a Flush Finish
- Steel Construction
- Zinc-Plated & Black Organic Coating
- Impreg+ Coated
- Partially Threaded to Prevent Jacking of Timber
- Partially Threaded
View all: Magnodur Woodscrews
Magnodur TX pan thread cutting wood screws, 4.5mm x 50mm, are robust steel fasteners designed for secure and long-lasting connections in various materials. These outdoor wood screws feature a countersunk head with milling ribs, ensuring a flush finish and optimal seating. The T drive provides high power transmission and prevents cam-out, making installation efficient. With a sharp, serrated thread, these zinc-plated screws offer fast, effortless screwing. They are ideal for solid wood, wood composites, plastics, and wall plugs in masonry, providing reliable fastening for trade professionals.
- Countersunk Head to Provide a Flush Finish
- Steel Construction
- Zinc-Plated & Black Organic Coating
- Impreg+ Coated
- Partially Threaded to Prevent Jacking of Timber
- Partially Threaded
View all: Magnodur Woodscrews
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnodur |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Steel |
| Head Type | Pan |
| Head Type Description | Countersunk Head to Provide a Flush Finish |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 100 |
| Pieces in Pack/Case | 100 |
| Product Type | Wood Screws |
| Resistant Type | Abrasion, Corrosion & Rust-Resistant |
| Screw Coating | Impreg+ Coated |
| Screw Diameter | 4.5mm |
| Screw Diameter (mm) | 4.5 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated & Black Organic Coating |
| Screw Length | 50mm |
| Screw Length (mm) | 50 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pre-Drilling Required for Some Hardwoods |
| Screwdriver Type | TX |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ebl miller rosenfalck |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 27 Greville Street, London, DX 53312 Clerkenwell, EC1N 8SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | product@suki.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | suki.international GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Suki-Straße 1 , 54526 Landscheid, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sven.anschuetz@suki.com |