Lutec Moze Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Black 1000lm (132EF)
The Lutec Moze outdoor LED solar wall light provides efficient illumination for various exterior spaces. This matt black 1000 lumen cool white 4000K solar powered wall light is ideal for enhancing security and visibility on patios, entrances, and garden walls. It features an adjustable design, allowing for full light output or a softer effect, as well as an integrated solar panel. A discreet PIR sensor offers a 10m range with 3 lighting modes, including 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement. Constructed from high quality die-cast aluminium and IP44 rated, it delivers reliable year-round outdoor performance.
- IP44: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 1000lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Moze outdoor LED solar wall light provides efficient illumination for various exterior spaces. This matt black 1000 lumen cool white 4000K solar powered wall light is ideal for enhancing security and visibility on patios, entrances, and garden walls. It features an adjustable design, allowing for full light output or a softer effect, as well as an integrated solar panel. A discreet PIR sensor offers a 10m range with 3 lighting modes, including 'On' for full brightness from dusk, 'Auto' for motion detection, and 'Dim' for a low glow that brightens with movement. Constructed from high quality die-cast aluminium and IP44 rated, it delivers reliable year-round outdoor performance.
- IP44: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 1000lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1000 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Warranty (Proof of Purchase Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Moze |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 150 mm |
| Product Height | 195 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 140 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |