Lutec London 2270mm Solar-Powered LED Post Light Matt Black 6W 300lm (534EF)
The Lutec London 2.27m outdoor LED solar post light is a robust lighting solution designed for exterior spaces. Crafted from durable die-cast aluminium with a black finish, this solar post light offers a classic aesthetic. It is ideal for illuminating gardens, driveways, and pathways, providing up to 10 hours of warm white 2700K illumination. The integrated solar panel and high-capacity battery eliminates the need for wiring, simplifying installation. An IP44 rating ensures weather resistance, making it a reliable choice for various outdoor environments. Can be installed on soft ground with the Lutec London Ground Spike (sold separately). This product uses 3 low voltage solar LED bulbs (DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White - 2700K
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- Traditional Design
- Easy Installation with No Electrical Wiring Needed
- Finished in Matt Black
- Classic Lamp Post Design
View all: Lutec Garden Lamp Posts
The Lutec London 2.27m outdoor LED solar post light is a robust lighting solution designed for exterior spaces. Crafted from durable die-cast aluminium with a black finish, this solar post light offers a classic aesthetic. It is ideal for illuminating gardens, driveways, and pathways, providing up to 10 hours of warm white 2700K illumination. The integrated solar panel and high-capacity battery eliminates the need for wiring, simplifying installation. An IP44 rating ensures weather resistance, making it a reliable choice for various outdoor environments. Can be installed on soft ground with the Lutec London Ground Spike (sold separately). This product uses 3 low voltage solar LED bulbs (DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White - 2700K
- 300lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- Traditional Design
- Easy Installation with No Electrical Wiring Needed
- Finished in Matt Black
- Classic Lamp Post Design
View all: Lutec Garden Lamp Posts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Matt Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Floor-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 3 x E14 Candle LED Light Bulbs Supplied |
| Lm | 300 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Warranty (Proof of Purchase Required, T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 6 W |
| Model Name | London |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Solar-Powered |
| Power Voltage Supply | 7.4 V |
| Product Depth | 310 mm |
| Product Height | 2270 mm |
| Product Type | Solar Post Light |
| Product Width | 261 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Supplied/Required No. Bulbs | 3 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With Light | Post Light |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode