Lutec Focus Outdoor Wall Light With PIR Sensor Stainless Steel (619AJ)
Motion-activated, Focus outdoor wall light blends architectural lighting with discreet functionality. Dual up and down beam creates a defined lighting effect making it ideal for entrances, garden walls and patios. Crafted from high-quality stainless steel, this outdoor wall light illuminates with dual-directional lighting that projects above and below to enhance outdoor spaces. Integrated PIR sensor offers a 10m detection range and 120° detection angle and has adjustable time and light sensitivity controls. Manual override provides the option to keep the light on constantly when needed, with auto shut-off for added safety. Compatible with 2 x GU10 bulbs (maximum 2 x 7W required). Supplied with fast-fit connector.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Glass Diffuser
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 7W
- Fast-Fit Connector
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Motion-activated, Focus outdoor wall light blends architectural lighting with discreet functionality. Dual up and down beam creates a defined lighting effect making it ideal for entrances, garden walls and patios. Crafted from high-quality stainless steel, this outdoor wall light illuminates with dual-directional lighting that projects above and below to enhance outdoor spaces. Integrated PIR sensor offers a 10m detection range and 120° detection angle and has adjustable time and light sensitivity controls. Manual override provides the option to keep the light on constantly when needed, with auto shut-off for added safety. Compatible with 2 x GU10 bulbs (maximum 2 x 7W required). Supplied with fast-fit connector.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Glass Diffuser
- 120° 10m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 7W
- Fast-Fit Connector
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Lutec |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Stainless Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Focus |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 91 mm |
| Product Height | 225 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 104 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |