Lutec Flair 760mm Solar-Powered LED Bollard Light Matt Black 2W 200lm (879EF)
The Lutec Flair 760mm outdoor LED solar post light provides reliable illumination for various exterior spaces. This solar-powered bollard is ideal for enhancing gardens, pathways, and driveways, offering a practical lighting solution without the need for complex wiring. Constructed from heavy-duty die-cast aluminium with a clear glass diffuser, it ensures durability and a refined aesthetic. The integrated monocrystalline solar panel powers a 200-lumen warm white E27 LED bulb, delivering inviting light. An adjustable brightness feature allows for tailored illumination from 20 to 200 lumens, and its IP44 rating ensures resilience against outdoor conditions. This low-maintenance light offers efficiency and effortless installation. This product uses a low voltage solar LED bulb (E27, DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White - 2700K
- 200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- Decorative Design
- Easy Installation with No Electrical Wiring Needed
- Sleek Matt Black Finish & Decorative Design
- Adjustable Brightness Settings (20/100/200 Lumens)
View all: Lutec Garden Lamp Posts
The Lutec Flair 760mm outdoor LED solar post light provides reliable illumination for various exterior spaces. This solar-powered bollard is ideal for enhancing gardens, pathways, and driveways, offering a practical lighting solution without the need for complex wiring. Constructed from heavy-duty die-cast aluminium with a clear glass diffuser, it ensures durability and a refined aesthetic. The integrated monocrystalline solar panel powers a 200-lumen warm white E27 LED bulb, delivering inviting light. An adjustable brightness feature allows for tailored illumination from 20 to 200 lumens, and its IP44 rating ensures resilience against outdoor conditions. This low-maintenance light offers efficiency and effortless installation. This product uses a low voltage solar LED bulb (E27, DC 3.5V, 2W).
- IP44: For Outdoor Use
- Warm White - 2700K
- 200lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- Decorative Design
- Easy Installation with No Electrical Wiring Needed
- Sleek Matt Black Finish & Decorative Design
- Adjustable Brightness Settings (20/100/200 Lumens)
View all: Lutec Garden Lamp Posts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Matt Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Floor-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x E27 GLS LED Light Bulb Supplied |
| Lm | 200 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Warranty (Proof of Purchase Required, T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 2 W |
| Model Name | Flair |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 2 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Type | Solar-Powered |
| Power Voltage Supply | 3.7 V |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 760 mm |
| Product Type | Solar Post Light |
| Product Width | 120 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With Light | Bollard Light |
| kWh Per 1000hr Life | 2 kWh/1000h |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode