Lutec Cate 945mm Outdoor Post Light Black Rust (193AJ)
Cate post light with heritage-inspired design a solid construction and a stylish finish. Elegant, lantern-style head and black rust finish designed to elevate any exterior space including driveways, garden paths, and patio areas. Fitted with an E27 lamp holder (bulb required), and compatible with the latest LED energy saving bulbs. Designed to resist outdoor elements and built from heavy-duty die cast aluminium. IP44-rated and made for year-round outdoor use.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Heritage Style, Hand-Painted Post Light
- Defines Pathways, Driveways & Planting Zones
View all: Lutec Garden Lamp Posts
Cate post light with heritage-inspired design a solid construction and a stylish finish. Elegant, lantern-style head and black rust finish designed to elevate any exterior space including driveways, garden paths, and patio areas. Fitted with an E27 lamp holder (bulb required), and compatible with the latest LED energy saving bulbs. Designed to resist outdoor elements and built from heavy-duty die cast aluminium. IP44-rated and made for year-round outdoor use.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Die-Cast Aluminium Body
- Glass Diffuser
- Max. Wattage: 40W
- Heritage Style, Hand-Painted Post Light
- Defines Pathways, Driveways & Planting Zones
View all: Lutec Garden Lamp Posts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Lutec |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black Rust |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Floor-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max. Wattage | 40 W |
| Model Name | Cate |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 265 mm |
| Product Height | 945 mm |
| Product Type | Post Light |
| Product Width | 176 mm |
| Protection Class | Class I |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode