Lutec Briti Outdoor LED Solar-Powered Floodlight With PIR Sensor Black 750lm (784EF)
The Lutec Briti outdoor LED solar floodlight provides robust security and enhanced visibility for various properties. This wall-mounted solar-powered light delivers a powerful 750 lumens of daylight white illumination, ideal for lighting driveways, gardens, and outdoor entrances. Featuring three independently adjustable LED heads, it offers wide-area coverage. An integrated PIR sensor with an 8m range ensures responsive lighting, offering 3 distinct modes for flexible operation; light only when motion is detected, a low glow during the night or a low glow that boosts to full light output when motion is detected. Constructed from durable IP44-rated polycarbonate, this floodlight withstands diverse weather conditions, ensuring reliable year-round performance without the need for complex wiring, making it a practical and efficient security solution.
- IP44: For Outdoor Use
- Daylight
- 750lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Heads
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
The Lutec Briti outdoor LED solar floodlight provides robust security and enhanced visibility for various properties. This wall-mounted solar-powered light delivers a powerful 750 lumens of daylight white illumination, ideal for lighting driveways, gardens, and outdoor entrances. Featuring three independently adjustable LED heads, it offers wide-area coverage. An integrated PIR sensor with an 8m range ensures responsive lighting, offering 3 distinct modes for flexible operation; light only when motion is detected, a low glow during the night or a low glow that boosts to full light output when motion is detected. Constructed from durable IP44-rated polycarbonate, this floodlight withstands diverse weather conditions, ensuring reliable year-round performance without the need for complex wiring, making it a practical and efficient security solution.
- IP44: For Outdoor Use
- Daylight
- 750lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Heads
- Easy to Install & No Wiring Required
View all: Lutec Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Heads |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | N/A |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 5000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 750 lm |
| Lm Band | 601-800 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Warranty (Proof of Purchase Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Briti |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 128 mm |
| Product Height | 87 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 267 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |