Lutec Aero Outdoor LED Solar Wall Light With PIR Sensor Black 940lm (671EF)
The Lutec Aero outdoor LED solar wall light delivers efficient and wire-free illumination for various exterior spaces. This black solar security light is ideal for enhancing visibility and safety around domestic properties, including entrances, patios, and garden areas. It provides a bright 940 lumens of cool white 4000K light, ensuring clear visibility. An integrated PIR sensor offers an 8m detection range and 3 flexible lighting modes; a low glow that boosts to full light when motion is detected, light only when motion is detected, and a constant low glow throughout the night. Constructed from durable IP54-rated polycarbonate, this solar-powered wall light ensures reliable, year-round performance without the need for complex wiring.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 940lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
The Lutec Aero outdoor LED solar wall light delivers efficient and wire-free illumination for various exterior spaces. This black solar security light is ideal for enhancing visibility and safety around domestic properties, including entrances, patios, and garden areas. It provides a bright 940 lumens of cool white 4000K light, ensuring clear visibility. An integrated PIR sensor offers an 8m detection range and 3 flexible lighting modes; a low glow that boosts to full light when motion is detected, light only when motion is detected, and a constant low glow throughout the night. Constructed from durable IP54-rated polycarbonate, this solar-powered wall light ensures reliable, year-round performance without the need for complex wiring.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White (Neutral White)
- Modern Design
- 940lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 15,000 Hours Life
- 120° 8m PIR Sensor Range
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Easy Installation & No Wiring Required
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 940 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Warranty (Proof of Purchase Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Aero |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Solar-Powered |
| Product Depth | 113 mm |
| Product Height | 109 mm |
| Product Type | Solar Wall Light |
| Product Width | 210 mm |
| Sensor Angle | 120 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |