Luceco Storm Outdoor Black Photocell Sensor (859KJ)
Sleek domestic dusk till dawn photocell with modern design. Includes a smart 2min cloud time delay. 15 lux on and 70 lux off light level settings.
- IP65: For Outdoor Use
- Adjustable Time On
- Polycarbonate Body
- Without Manual Override
- 2min Cloud Time Delay
View all: Luceco Motion Sensors
Sleek domestic dusk till dawn photocell with modern design. Includes a smart 2min cloud time delay. 15 lux on and 70 lux off light level settings.
- IP65: For Outdoor Use
- Adjustable Time On
- Polycarbonate Body
- Without Manual Override
- 2min Cloud Time Delay
View all: Luceco Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Luceco |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A motion sensor is responsible for turning a light on when it senses presence and off when it's no longer there. This can help reduce your home's energy consumption. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Storm |
| Model No | LSPC500-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 31 mm |
| Product Height | 110 mm |
| Product Type | Sensor |
| Product Width | 80 mm |
| Sensor Type | Photocell |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 500 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 1000 W |
| Switching Capacity (LED) | 500 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |