Luceco Site Climate Single 5ft LED Batten Fitting 25W 3000lm 110V (288PV)
The Luceco Site Climate single 5ft LED emergency batten fitting provides reliable, bright illumination for various commercial and industrial environments. Operating on 110V, it is ideal for construction sites, workshops, and temporary outdoor setups where robust and safe lighting is essential. The durable polycarbonate body and diffuser ensure an IP65 weatherproof rating, making it suitable for both indoor and outdoor use. Featuring a 25W integrated LED, it delivers 3000 lumens of cool white 6000K light. Its speed-fit installation minimises damage risk.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 3000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Speed-Fit Installation for Quick & Easy Setup
- Durable Stainless Steel Clips Secure Fitting
- Mounts Easily to Ceiling & Wall
View all: Luceco LED Batten Lights
The Luceco Site Climate single 5ft LED emergency batten fitting provides reliable, bright illumination for various commercial and industrial environments. Operating on 110V, it is ideal for construction sites, workshops, and temporary outdoor setups where robust and safe lighting is essential. The durable polycarbonate body and diffuser ensure an IP65 weatherproof rating, making it suitable for both indoor and outdoor use. Featuring a 25W integrated LED, it delivers 3000 lumens of cool white 6000K light. Its speed-fit installation minimises damage risk.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 3000lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 20,000 Hours Life
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Speed-Fit Installation for Quick & Easy Setup
- Durable Stainless Steel Clips Secure Fitting
- Mounts Easily to Ceiling & Wall
View all: Luceco LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Bottom Only |
| Colour | Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3000 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Site Climate |
| Model No | LSLCL1530W1V-02 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 25 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Height | 68 mm |
| Product Type | Batten Fitting |
| Product Width | 79 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 25000 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode