Luceco Outdoor LED Decorative Wall Light Stainless Steel 8W 500lm (581JX)
Decorative, stainless steel LED wall light with adjustable twin heads. Ideal for installation in outdoor residential spaces.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 500lm
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Classic Design
- Easy Installation
- No Need to Replace Bulbs
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
Decorative, stainless steel LED wall light with adjustable twin heads. Ideal for installation in outdoor residential spaces.
- IP54: For Outdoor Use
- Warm White
- Decorative Design
- 500lm
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Classic Design
- Easy Installation
- No Need to Replace Bulbs
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | LEXDSS5T30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 8 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 129 mm |
| Product Height | 181 mm |
| Product Type | Decorative Wall Light |
| Product Width | 142 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 8 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |