Luceco Luxpack Essence Single 5ft LED Batten 30 - 60W 3600/7200lm 220-240V (312VK)
Batten light features power change option, with switching between low and high output settings to provide 3600lm (30W) or 7200lm (60W), and a choice of white colour temperatures at 3000, 4000 and 6500K. SpeedFit diffuser with 20mm conduit entry at each end ensures a secure and quick installation. Can be used with plug and play emergency pack with micro-wave sensor (sold separately) for enhanced security in both residential and commerical use.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 3600/7200lm
- Die-Cast Iron Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Switchable Colour Temperature
- Easy Installation
View all: Luceco LED Batten Lights
Batten light features power change option, with switching between low and high output settings to provide 3600lm (30W) or 7200lm (60W), and a choice of white colour temperatures at 3000, 4000 and 6500K. SpeedFit diffuser with 20mm conduit entry at each end ensures a secure and quick installation. Can be used with plug and play emergency pack with micro-wave sensor (sold separately) for enhanced security in both residential and commerical use.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 3600/7200lm
- Die-Cast Iron Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Switchable Colour Temperature
- Easy Installation
View all: Luceco LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Iron Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Rear Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/6500 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1500 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3600/7200 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Luxpack Essence |
| Model No | LXB15WLCC-07 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 30 - 60 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 63.5 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 1500 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 30 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode