Luceco Azurar Outdoor Up/Down Wall Light With PIR Sensor Black (473JX)
The Luceco Azurar outdoor up/down wall light provides decorative and functional illumination for exterior spaces. This fixed wall-mounted fitting, constructed from durable stainless steel with a black finish, is ideal for enhancing residential exteriors such as patios, pathways, and entrance areas. It features an integrated PIR sensor with a 90° detection angle and a 7-metre range, offering automatic lighting for convenience and security. The IP44 rating ensures protection against splashing water, making it suitable for various weather conditions. It requires 2 x GU10 light bulbs.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- Decorative Lighting for Residential Exteriors
- Wall-Mounted Design & Fixings Supplied
- Requires 2 x GU10 Bulbs
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
The Luceco Azurar outdoor up/down wall light provides decorative and functional illumination for exterior spaces. This fixed wall-mounted fitting, constructed from durable stainless steel with a black finish, is ideal for enhancing residential exteriors such as patios, pathways, and entrance areas. It features an integrated PIR sensor with a 90° detection angle and a 7-metre range, offering automatic lighting for convenience and security. The IP44 rating ensures protection against splashing water, making it suitable for various weather conditions. It requires 2 x GU10 light bulbs.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- Decorative Lighting for Residential Exteriors
- Wall-Mounted Design & Fixings Supplied
- Requires 2 x GU10 Bulbs
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Luceco |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Azurar |
| Model No | LEXDSSUDPIRBK-01 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 116 mm |
| Product Height | 212 mm |
| Product Type | Up/Down Wall Light |
| Product Width | 68 mm |
| Sensor Angle | 90 ° |
| Sensor Range | 7 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |