Lexco Leonis Indoor & Outdoor Black Microwave High Bay Motion Sensor 360° (858RE)
Easy to cap microwave sensor for Lexco Leonis High Bay Lights with dusk-to-dawn feature.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 6m Sensor Range
- Plastic Body
- Light-Mounted
- Light Duration: 5 Seconds - 10 Minutes
- Plugs into Centre of Light
- 12V DC
View all: Lexco Motion Sensors
Easy to cap microwave sensor for Lexco Leonis High Bay Lights with dusk-to-dawn feature.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Pre-Set Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 6m Sensor Range
- Plastic Body
- Light-Mounted
- Light Duration: 5 Seconds - 10 Minutes
- Plugs into Centre of Light
- 12V DC
View all: Lexco Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | Lexco |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Light-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Leonis |
| Model No | 24PROHIG2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Depth | 54 mm |
| Product Height | 35 mm |
| Product Type | High Bay Motion Sensor |
| Product Width | 54 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 6 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 0 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 0 W |
| Switching Capacity (LED) | 200 W |
| Wireless/Wired | Wireless |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |