Lexco Alrai Indoor White Microwave Motion Sensor 360° (911RE)
Easy to connect modular microwave sensor for Lexco Alrai Batten Lights.
- No IP Rating: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 6m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Light-Mounted
- Simply Plug to Play
- Clips into the Batten
View all: Lexco Motion Sensors
Easy to connect modular microwave sensor for Lexco Alrai Batten Lights.
- No IP Rating: For Indoor Use
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 6m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Light-Mounted
- Simply Plug to Play
- Clips into the Batten
View all: Lexco Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lexco |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Light-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Alrai |
| Model No | 24PROBAT8 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 26 mm |
| Product Height | 34 mm |
| Product Type | Motion Sensor |
| Product Width | 93 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 6 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 0 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 400 W |
| Switching Capacity (LED) | 200 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |