Lewden
Pre-configured IP65 metal consumer unit for the protection of a 7.4kW electric vehicle charging point. Includes Type 2 SPD, 63A RCCB, 40A MCB and 100A mains switch. Modern design with a blind access door to conceal internal circuit breakers. Heavy duty construction.
  • 40kA Type 2 SPD
  • 100A Mains Switch
  • 1 x Type A 63A 30mA RCCB
  • 1 x Type B MCB (40A)
  • 0 Blanks
  • Floating Busbar
  • DIN Rail Supplied
  • Top, Bottom, Side & Rear Cable Entry Points
More Info
View all: Lewden Consumer Units
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • 40kA Type 2 SPD
  • 100A Mains Switch
  • 1 x Type A 63A 30mA RCCB
  • 1 x Type B MCB (40A)
  • 0 Blanks
  • Floating Busbar
  • DIN Rail Supplied
More Info
You may also like:
Specification
BrandLewden
Busbar TypeFloating Busbar
CSU Populated/UnpopulatedPopulated
Cable Entry PointsTop, Bottom, Side & Rear
Construction Material (Electrical)Pre-Galvanised Steel
Consumer Unit TypeEV Charger
Current Rating32 A
DIN Rail SuppliedDIN Rail Supplied
Fixings SuppliedBrackets & Fixings Supplied
IK RatingIK09
IP RatingIP65
IntegrityNon High Integrity
MCBs SuppliedMCB
Mains Switch Rating100A Mains Switch
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NamePRO65-REV40AS
Model NoPRO
No. of MCBs Supplied1 x Type B MCB (40A)
No. of Populated Ways6
No. of RCBOs Supplied0 x RCBOs
No. of RCDs Supplied1 x Type A 63A 30mA RCCB
No. of SPDs Supplied40kA Type 2 SPD
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Voltage Supply230/400 V
Product Depth105 mm
Product Height264 mm
Product TypeEV Consumer Unit
Product Width168 mm
RCBOs SuppliedNo RCBOs Supplied
RCD TypeType A
RCDs SuppliedRCD
SPDs SuppliedSPD
Temperature Range-5 to 40 °C
Total No. Module Spaces When Empty6
Total Product Weight2.460 kg
Way6 Way