Lewden 32A 30mA 1-Way Metered Switched Caravan Hook Up Point 1x32A With RCBO (651HN)
Lockable, durable caravan hook up point with a single socket outlet and meter. Offers enhanced protection with circuit breaker access window and padlock feature. Includes 1 x Type A RCBO. Terminals accept up to 35mm² cable. Also enables interchangeability between 16A or 32A interlocked sockets on the same fixing flange. Post-mounted (pole sold separately).
- IK08 Impact Resistance
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 1 x Type A RCBO (32A)
- Built-In 16A 30mA Type A DP RCBO
- Tunnel Terminals
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: Lewden Caravan Hook Up Points
Lockable, durable caravan hook up point with a single socket outlet and meter. Offers enhanced protection with circuit breaker access window and padlock feature. Includes 1 x Type A RCBO. Terminals accept up to 35mm² cable. Also enables interchangeability between 16A or 32A interlocked sockets on the same fixing flange. Post-mounted (pole sold separately).
- IK08 Impact Resistance
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 1 x Type A RCBO (32A)
- Built-In 16A 30mA Type A DP RCBO
- Tunnel Terminals
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
View all: Lewden Caravan Hook Up Points
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Thermoplastic Body |
| Brand | Lewden |
| Breaking Capacity (Inc) | 6 kA |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Colour | Light Grey RAL7035 |
| Earth Leakage Sensitivity (IDn) | 30 mA |
| Electrical Socket Product Type | Hook Up Unit |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IK Rating | IK08 |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lockable | Lockable |
| Mains Switch Rating | 100A Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Electrical Load | 32A W |
| Model No | 665411 |
| Mount Type | Post Mounted |
| Mounting Pole Supplied | Mounting Pole Not Supplied |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| No. of RCBOs Supplied | 1 x Type A RCBO (32A) |
| Number of Poles | 1+N |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 203 mm |
| Product Height | 456 mm |
| Product Type | Caravan Hook Up Point 1x32A |
| Product Width | 239 mm |
| Rated Operational Current (In) | 32 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 230 V |
| Socket Description | Socket: 1 x 230V 32A |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Temperature Range | -25 to +50 °C |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 35mm² cable |
| Terminal Description | Tunnel Terminals |
| With RCBO | RCBO |
| z1 - UK Manufacturer Name | Lewden Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 4 Bradbury Drive, Braintree, Essex, CM7 2SD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.lewden.com/sales-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Palazzoli SPpa |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Palazzoli 31, Brescia, 25128, Italy |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.lewden.com/sales-support |