Lewden 100A 30mA 1+N A Curve RCCB (111HM)
RCCB for single phase applications. Suitable for TN-S,TN-C-S, and TT network systems. Designed for use with Lewden distribution boards. DIN rail mounted.
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
View all: Lewden RCDs & RCCBs
RCCB for single phase applications. Suitable for TN-S,TN-C-S, and TT network systems. Designed for use with Lewden distribution boards. DIN rail mounted.
- DIN Rail Mounted Fitting
- A Curve
View all: Lewden RCDs & RCCBs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Lewden |
| Breaking Capacity (Inc) | 10 kA |
| CSU Device | RCCBs |
| Curve Type | A Curve |
| Earth Leakage Sensitivity (IDn) | 30 mA |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 100/30/2A |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Number of Poles | 1+N |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | RCCB |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 4000 kV |
| Rated Operational Current (In) | 100 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 400 V AC |
| Suitable Cable Size | 1-35 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Lewden Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 4 Bradbury Drive, Braintree, Essex, CM7 2SD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.lewden.com/sales-support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Palazzoli SPpa |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Palazzoli 31, Brescia, 25128, Italy |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.lewden.com/sales-support |