Lee Cooper LCPNT219 Work Jeans Black 38" W 33" L (685HU)
The Lee Cooper LCPNT219 work jeans are durable and comfortable workwear trousers, crafted from a flexible stretch denim fabric. These black work jeans are ideal for tradespeople and DIY enthusiasts seeking practical and robust clothing for various job sites. Featuring a classic western style pocket design, they offer ample storage with two front, two back, and a coin pocket. The lightweight 98% cotton and 2% elastane blend ensures flexibility and ease of movement throughout the workday. A reliable YKK zip fly provides secure fastening, and the jeans are machine washable for easy maintenance.
- 2 x Front, 2 x Back & 1 x Coin Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Classic Fit
- Non-Breathable
- YKK Zip Fly
- Flexible
View all: Lee Cooper Work Jeans
Sorry, this item is currently out of stock
The Lee Cooper LCPNT219 work jeans are durable and comfortable workwear trousers, crafted from a flexible stretch denim fabric. These black work jeans are ideal for tradespeople and DIY enthusiasts seeking practical and robust clothing for various job sites. Featuring a classic western style pocket design, they offer ample storage with two front, two back, and a coin pocket. The lightweight 98% cotton and 2% elastane blend ensures flexibility and ease of movement throughout the workday. A reliable YKK zip fly provides secure fastening, and the jeans are machine washable for easy maintenance.
- 2 x Front, 2 x Back & 1 x Coin Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Classic Fit
- Non-Breathable
- YKK Zip Fly
- Flexible
View all: Lee Cooper Work Jeans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Lee Cooper |
| Clothing Material Percentages | 98% Cotton / 2% Elastane |
| Clothing Water Resistance | Not Water Resistant |
| Colour | Black |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Classic Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 84 cm |
| Leg Length (Inches) | 33 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | LCPNT219 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Front, 2 x Back & 1 x Coin Pocket(s) |
| Product Type | Work Jeans |
| Reinforced Knees | Knees Not Reinforced |
| Waist Size (Centimetres) | 96 cm |
| Waist Size (Inches) | 38 " |
| Water Resistant | Not Water-Resistant |
| Weather Resistance | Not Weather-Resistant |
| Zip Type | YKK Zip Fly |
| z1 - UK Manufacturer Name | Pan World Brands Ltd / AR Experts B.V. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 10, Park 17, Whitefield, M45 8FJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | admin@pwbuk.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Pan World Brands Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | AR Experts B.V. , Amerlandseweg 7 , 3621 ZC Breukelen, The Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@ar-experts.eu |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode