LEDlenser Flex10 2.7Ah Power Bank (513RA)
LEDlenser Flex10 power bank keeps devices charged for demanding jobs. Dual USB ports for charging mobile devices simultaneously, whilst the 2.7Ah capacity supports a charging current of up to 9A. Built-in charge level indicator shows battery status at a glance, and dual short-circuit protection helps to safeguard devices. Includes 2 x rechargeable 21700 batteries and USB cable.
- Type A & C USB Outlets
- 2.7Ah Capacity
- 9A Charging Current
- IP65 Rated
View all: LEDlenser Power Banks
LEDlenser Flex10 power bank keeps devices charged for demanding jobs. Dual USB ports for charging mobile devices simultaneously, whilst the 2.7Ah capacity supports a charging current of up to 9A. Built-in charge level indicator shows battery status at a glance, and dual short-circuit protection helps to safeguard devices. Includes 2 x rechargeable 21700 batteries and USB cable.
- Type A & C USB Outlets
- 2.7Ah Capacity
- 9A Charging Current
- IP65 Rated
View all: LEDlenser Power Banks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Power | 2.7 Ah |
| Battery Type | Li-Ion |
| Brand | LEDlenser |
| Charging Current | 9 A |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | N |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Flex10 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 120 mm |
| Product Height | 29 mm |
| Product Type | Power Bank |
| Product Width | 54 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| USB Type | Type A & C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ledlenser UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingswick House, Kingswick Drive, Sunninghill, Berkshire, SL5 7BH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | support@ledlenser.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ledlenser Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Ledlenser GmbH & Co. KG, Kronenstraße 5-7, Solingen, 42699, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.ledlenser.com |
Product Contents
Flex10, 21700 rechargeable batteries (2) and USB cable.